Drodzy czytelnicy,

Maluchy z Maciupkowa wciąż poszukują domów tymczasowych. Piszemy o tym nieustannie, jednak nasze prośby znajdują zazwyczaj odbiorców nie wśród zwykłych miłośników zwierząt, a pośród osób, które już prowadzą działalność charytatywną. A to przecież na tych pierwszych zależy nam tutaj najbardziej. Osoby aktywnie pomagające zwykle mają już na głowie licznych własnych podopiecznych, więc fizycznie nie są w stanie nam pomóc. Ich słowa wsparcia, choć potrzebne i doceniane przez nas z głębi serca, nie wystarczą, abyśmy mogli dalej pomagać na szeroką skalę. Dlatego zwracamy się do Was – tych, którzy być może chcieliby pomóc, jednak obawiają się nowego doświadczenia, wynikających z niego niedogodności czy zobowiązań. Dziś więc trochę o tym czym jest dom tymczasowy, na jakich zasadach funkcjonuje oraz czego można się spodziewać zgłaszając do fundacji chęć podjęcia takiej formy pomocy.


Co to jest dom tymczasowy?

To dom, w którym zwierzęta w potrzebie mogą odnaleźć chwilę spokoju, nauczyć się relacji z człowiekiem, zaufania oraz zabawy zanim znajdą swoich stałych opiekunów. Istnienie domów tymczasowych jest dla fundacji niezbędne - bez nich nasze działania zostają bardzo ograniczone, ponieważ nie jesteśmy w stanie przyjmować nowych podopiecznych.

 
Czy trzeba spełnić jakieś wymagania żeby zostać DT?

Przede wszystkim nie obejdzie się tutaj bez odpowiedniej dozy empatii i miłości do zwierząt. Ten punkt jest ze wszystkich najważniejszy. Poza tym należy zapewnić podopiecznym bezpieczne warunki, czyli nie wypuszczać ich na dwór, gdzie byłyby wystawione na wiele zagrożeń - od urazów fizycznych po pasożyty i choroby zakaźne.


Czy kociaki będą biegać luzem po moim domu? Czy muszę im zapewnić specjalne miejsce?

Tutaj wszystko zależy od tego jakie są Wasze warunki mieszkaniowe oraz jaki będzie Wasz tymczasowy podopieczny. W niektórych przypadkach wystarczy odrobina miejsca na klatkę kennelową, na przykład dla kotki karmiącej lub jeszcze niesamodzielnych malców. Kiedy jednak zdecydujecie się na wzięcie żywiołowych, poznających świat podrostków, musicie liczyć się z tym, że ich potrzeba eksploracji jest ogromna, dobrze więc aby mogły poruszać się swobodnie po domu lub przynajmniej miały wydzielone miejsce na zabawę.

 
Jakie będą moje obowiązki i zobowiązania wobec fundacji?

Najważniejsze będzie utrzymywanie kontaktu z fundacją, podsyłanie co jakiś czas zdjęć (potrzebnych także do tego abyśmy mogli wystawiać ogłoszenia adopcyjne), informowanie o stanie zdrowia zwierzęcia, oraz oczywiście karmienie i podawanie leków, jeśli takie są zapisane przez lekarza weterynarii. Nie ma się jednak czego obawiać, we wszystkim Was poinstruujemy, a jeśli coś będzie wymagało wyjaśnień będziemy do Waszej dyspozycji.

 

Kto pokryje koszty?

Fundacja zapewnia pokrycie kosztów opieki weterynaryjnej, a także wszelkie inne potrzebne rzeczy: karmę, miski, zabawki, kuwety, żwirek itd. Oczywiście, w miarę swoich możliwości, również w tym możecie wspierać fundację.


Czy to na pewno dla mnie? Co jeśli zbyt mocno się przywiążę do swojego podopiecznego i nie będę potrafił/a pogodzić się z rozstaniem?

To często pojawiające się wątpliwości. Rozstanie, zwłaszcza to pierwsze, bywa bardzo trudne dla tymczasowych opiekunów. Zawsze jednak w takich przypadkach najbardziej budująca jest myśl, że to właśnie dzięki Wam kolejny zwierzak znalazł swój dom i że umożliwiliście mu dobry start w przyszłość. Dzięki Wam fundacja miała miejsce aby przyjąć pod swoje skrzydła koleje potrzebujące zwierzęta, a więc bezpośrednio dołożyliście swoją cegiełkę do walki o zmniejszenie bezdomności. Oczywiście jeśli zakochacie się w swoim puchatym tymczasie na zabój nic nie stoi na przeszkodzie abyście zatrzymali go na stałe. Jednak dobry dom tymczasowy i zaufani ludzie to dla fundacji skarb, nic więc nie cieszy nas tak bardzo jak dom, z którym możemy nawiązać stałą współpracę.

 

Wciąż nie jesteś pewny/a? Masz wątpliwości lub pytania? Zadzwoń lub napisz do nas na Facebooku. Z radością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Nie bój się pomagać.

Fundacja dla kociąt MACIUPKOWO

62-004 Kicin ul. Szkolna 17F

maciupkowo.kicin@gmail.com

tel. 604-795-233

 

Autorki tekstu: Anna Przybyszewska, Martyna Smelkowska