18 lutego 2025 r. w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbyło się wyjątkowe spotkanie z uczestnikami 3. Ekspedycji Amazońskiej. Wydarzenie przyciągnęło licznych miłośników podróży, przyrody i odkrywania egzotycznych zakątków świata. Była to doskonała okazja, aby posłuchać opowieści oraz zobaczyć zdjęcia i materiały filmowe z ekspedycji do serca Amazonii.

Prelekcja „Madidi – woda źródłem życia” była pokazem reportażu wideo i zdjęć, które pozwoliły uczestnikom wydarzenia niemal przenieść się w amazońskie lasy deszczowe, obserwować egzotyczne zwierzęta i podziwiać spektakularne krajobrazy Andów oraz Amazonii. Całość okraszona wspomnieniami, faktami zoologicznymi oraz opisami przyrody. Szczególne zainteresowanie wzbudziły ciekawostki dotyczące organizacji ekspedycji, m.in. jak wyglądała logistyka przemieszczania się przez dżunglę, jak się leczono oraz jakie wyzwania napotkali uczestnicy podczas podróży.

W spotkaniu uczestniczyli:

  • Mileniusz Spanowicz – koordynator wyprawy, zoolog, fotograf, związany z pracą dla Wildlife Conservation Society, współpracuje z organizacjami rządowymi Boliwii oraz pozarządowymi zajmującymi się problemami środowiska i ochroną przyrody.
  • Rafał Konieczny – artysta, plastyk, projektant, uczestnik wypraw archeologicznych i przyrodniczych do Amazonii, założyciel Fundacji Ludzki świat – Mundo Humano. Mieszkaniec gminy Czerwonak.
  • Paweł Leszek Klepka – geodeta, społecznik i działacz sportowy, Prezydent Unii Wielkopolan, były vice prezydent miasta Poznania.
  • Tomasz Siuda – fotograf, artysta, fototerapeuta, wykładowca, autor wystaw fotograficznych, publikuje w magazynie „Kontynenty”.
  • Jędrzej Ciszewski-Woźniak – fizjoterapeuta, wspinacz wysokogórski, pasjonat narciarstwa ekstremalnego.
  • Rafał Stasiak - podróżnik, motocyklista, koneser przygód, miłośnik adrenaliny, entuzjasta przyrody i zapalony wędkarz.

Gościem specjalnym był Arkady Radosław Fiedler - pisarz, polityk i podróżnik, syn polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera. Opowiedział o dziedzictwie swojego ojca oraz o znaczeniu podróży w poznawaniu świata, a także o podróżnikach w rodzinie Fiedlerów. Jego historia i refleksje spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności.

Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją i wymianą doświadczeń pomiędzy uczestnikami a podróżnikami. Publiczność miała możliwość zadawania pytań i rozmów z członkami ekspedycji. Wójt Gminy Czerwonak Piotr Stańczak podziękował podróżnikom za opowieści, a podróżnikom zostały wręczone plecaki z życzeniami pomyślności na kolejną zaplanowaną wyprawę. Uczestnicy mieli także możliwość zakupu książek podróżniczych Arkadego Fiedlera oraz zdobycie autografów wszystkich podróżników.

O ekspedycji:

W 2024 roku do Parku Madidi wyruszyła Ekspedycja Amazońska, w której udział wzięło sześciu Polaków. Wśród uczestników ekspedycji znajdowała się dwójka mieszkańców gminy Czerwonak: Rafał Konieczny i Krzysztof Pilarski. Trzecia Ekspedycja Amazońska miała charakter naukowo-badawczy i odbyła się w czasie pory suchej w okresie lipiec-wrzesień 2024 roku. Ekspedycja trwała 10 tygodni, w tym tylko 4 tygodnie spędzone w samej Amazonii tropikalnej, a 3 tygodnie w Andach. Ekspedycja podzielona była na trzy etapy podróży takie jak park Madidi, lodowiec w Andach oraz park narodowy Eduardo Avaroa. Celem wyprawy było przybliżenie i pokazanie polskiemu odbiorcy egzotyki i wyjątkowej przyrody. Ukazanie złożoności kompleksu biologicznego lasów amazońskich i ich znaczenia dla globalnego obiegu wody i roli tego procesu w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych. Zwrócenie uwagi na niekorzystne zmiany, jakie zachodzą
w Amazonii w ostatnich latach.

Wyprawa podróżników została wsparta finansowo przez Gminę Czerwonak.