Jak co roku w gminie Czerwonak hucznie świętowaliśmy Europejski Tydzień Mobilności, a jednocześnie zakończenie lata – łącząc temat mobilności z ekologią.

Festyn, który został zorganizowany przy współpracy Urzędu Gminy Czerwonak, jednostek organizacyjnych Urzędu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i wielu innych instytucji, tradycyjnie odbył się 20 września na terenie parkingu przy stacji kolejowej Czerwonak-Osiedle.

Podczas wydarzenia można było się dowiedzieć w jaki sposób zatrzymać wodę w krajobrazie, a przy tej okazji – poznać rośliny, z których tworzy się tzw. ogrody deszczowe. Było też sportowo – uczestnicy „pędzili” na rowerach stacjonarnych żeby wyprodukować energię, która zasilała tor z samochodzikami, a na innym stoisku – żeby wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą był właśnie rower. A kto jeszcze miał ochotę stanąć w niecodzienne szranki, mógł się sprawdzić w zawodach hobby horse – skacząc przez przeszkody z koniem na patyku między nogami.

Poza tym odbyły się liczne warsztaty kreatywne, plastyczne, ekologiczne – w tym zero-waste, czyli wykorzystujące różne niepotrzebne przedmioty i ich elementy jako materiały do tworzenia nowych rzeczy. Okazało się, że z np. z resztek kabli można zrobić piękne pamiątkowe breloczki! Poza tym, można było się dowiedzieć w jaki sposób segregować odpady, żeby zostać mistrzem segregacji i nie mieć dylematu: czy niepotrzebny paragon wrzucić do papieru czy do zmieszanych (odpowiadamy: do zmieszanych!).

Uczestnicy festynu mogli doświadczyć czym jest potasz – doświadczyć dosłownie, bo przez żołądek – degustując samodzielnie wypieczone i udekorowane pierniki. Wszystkim smakowały także survivalowe podpłomyki – pieczone na terenie parkingu, na ognisku!

A wszystko przy wyjątkowym akompaniamencie – piosenek rowerowych i opowiadających piękne eko-historie, które towarzyszyły uczestnikom podczas całego wydarzenia.

Było to wydarzenie wyjątkowe – nie tylko ze względu na ilość i różnorodność atrakcji i doznań, ale też dlatego, że zawsze udowadnia, że Czerwonak naprawdę łączy, a razem możemy więcej.

Byli z nami:
- Fundacja Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt", która poprowadziła warsztaty o tematyce ogrodów deszczowych, sfinansowane ze środków pozyskanych na edukację ekologiczną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Gminny Ośrodek Kultury Sokół,
- Gminna Biblioteka im. Zofii Poznańskiej w Czerwonaku,
- Sołectwo Kicin,
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwonaku,
- Stowarzyszenie Kulturotwórcze Retro Café,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej działające w ramach Czerwonackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością i ich Rodzin,
- Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska Hufiec Czerwonak im. Wojska Polskiego,
- Osiedle Przylesie i Stowarzyszenie Lepsza Gmina Czerwonak,
- Mój Transport Osobisty,
- El-Cab Sp. z o.o.,
- Alicja Lisiecka yogala Przestrzeń Kobiecej Mocy,
- Veolia Energia Poznań SA - wideobudka 360, warsztaty manualne,
- Aquanet S.A.,
- Sławex Auto Serwis,
- Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe,
- Wito Labels,
- Tente Sp. z o.o.,
- York PL Sp. z o.o. sp.k,
- Transkom Sp. z o.o.,
- Straż Gminna,
- Komisariat Policji w Czerwonaku,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonaku.